Pytanie do eksperta: Jakie podatki opłaca spółka z o.o.?
Odpowiedź eksperta: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w zakresie podatku podlega zasadom jakie określone zostały w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ jest spółką kapitałową posiadającą osobowość prawną. W przypadku spółki z o.o. mamy do czynienia z modelem podwójnego opodatkowania.
Obowiązek odprowadzenia pierwszego podatku pojawia się w sytuacji osiągnięcia przez spółkę dochodu. Pojawi się konieczność uregulowania podatku dochodowego od osób prawnych określanego bardzo często mianem podatku CIT. Wysokość takiego podatku określona została na poziomie 19 %. Spółka pomniejsza osiągnięte przychody o wygenerowane koszty i następnie oblicza wielkość obciążenia podatkowego korzystając z deklaracji CIT-2. Termin do jakiego należy uregulować zobowiązanie podatkowe to okres do 20-tego następnego miesiąca.
Kolejny podatek opłacany przez spółkę pojawia się w momencie wypłaty dywidendy wspólnikom. Decyzja o podziale części zysku zostaje podjęta specjalną uchwałą. W tym przypadku spółka jako płatnik podatku potrąci zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych według tej samej stawki 19 %. Samo podjęcie przez spółkę uchwały nie będzie rodzić obowiązku podatkowego, taki obowiązek pojawi się w przypadku finalizacji transakcji czyli wypłaceniu części zysku wspólnikom spółki z o.o..
Jeśli spółka zadecyduje o innym sposobie podzielenia zysku na przykład przeznaczy go na kapitał zapasowy będzie odprowadzać tylko należną kwotę podatku dochodowego od osób prawnych ( podatku CIT ). Decydując się na zatrzymanie zysku w spółce model podwójnego opodatkowania nie wystąpi.
Takie same zasady opodatkowania funkcjonują w przypadku jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jednym udziałowcem jest osoba fizyczna.
Komentowanie zamknięte.