Pytanie do eksperta: Jak wygląda opodatkowanie w spółce komandytowej?
Odpowiedź eksperta: Powszechnie wiadomo, że podatki są nieuniknioną częścią naszego życia. Kwestia ta jest szczególnie ważna dla przedsiębiorców. Jesteś właścicielem spółki komandytowej? Koniecznie zapoznaj się z warunkami opodatkowania Twojego przedsiębiorstwa.
Wiadomo, że w spółce komandytowej mamy komandytariuszy i komplementariuszy. Ci pierwsi mają ograniczone ryzyko prowadzenia przedsiębiorstwa, gdyż odpowiadają oni za zobowiązania spółki jedynie do wyznaczonej sumy komandytowej. Z kolei komplementariusze odpowiadają za zobowiązania całym swoim majątkiem i muszą zarówno reprezentować spółkę jak i prowadzić jej sprawy.
Spółka komandytowa (podobnie jak inne spółki osobowe) nie jest płatnikiem podatku dochodowego, ale są nimi wspólnicy. Przychody z udziałów spółki (u wszystkich wspólników) ustala się proporcjonalnie do praw wspólników w udziale zysku. Opodatkowanie tego rodzaju spółki ma charakter jednokrotny w odróżnieniu do spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Spółka komandytowa jest płatnikiem podatku VAT oraz podatku akcyzowego. Na chwilę obecną stawki VAT-u wynoszą: 0%, 5%, 18%, 23%. Ich wysokość ustala się na podstawie rodzaju sprzedawanego towaru i wielkości przychodu ze sprzedaży w ciągu roku. W przypadku, gdy roczna wielkość sprzedaży nie przekroczy kwoty 150 000 zł, możemy uniknąć płatności.
Podatek akcyzowy natomiast nakłada się na konkretne dobra, w celu zmniejszenia ich spożycia/zużycia (np. alkohol) lub w sytuacji, gdy ich akumulacja jest zbyt wysoka. Stawki ustala się albo kosztowo, albo procentowo.
Komentowanie zamknięte.