Pytanie: Jak wygląda likwidacja spółki?
Odpowiedź eksperta: Każda działalność gospodarcza może podjąć decyzję o likwidacji. Bez względu na powód, przedsiębiorcy, którzy decydują się na likwidację firmy muszą w tym celu sporządzić odpowiednie dokumenty.
Likwidację działalności gospodarczej zgłosić należy na specjalnym formularzu CEIDG, który równocześnie stanowi wniosek o wykreślenie z bazy. Jeżeli przedsiębiorstwo dodatkowo wykonywało czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, to niezbędne będzie także wyrejestrowanie z VAT.
Na podstawie formularza likwidacyjnego przedsiębiorca dodatkowo sporządza druk ZUS ZWPA w celu wyrejestrowania z tytułu płatnika składek. Dodatkowym i osobnym dokumentem jaki należy utworzyć jest specjalny wykaz środków trwałych oraz wyposażenia. Obowiązek ewidencji wykazu składników majątku na dzień likwidacji mają podatnicy, którzy prowadzą pełną księgowość lub podatkową księgę przychodów i rozchodów, a także płatnicy ryczałtu ewidencjonowanego.
Czynni podatnicy podatku od towarów i usług sporządzają jeszcze spis z natury, który inaczej nazywany jest remanentem likwidacyjnym. W remanencie ujmuje się rzeczowe składniki majątku, które pozostają w firmie na dzień likwidacji i mają określoną wartość rynkową.
Całość procedury likwidacyjnej spółki należy do jednych z najbardziej skomplikowanych procesów. Bardzo ważne jest, aby dopełnić wszelkie formalności i prawidłowo sporządzić dokumenty w celu wyrejestrowania z różnych urzędów. Niektórzy przedsiębiorcy w tym celu decydują się na skorzystanie z usługi Kancelarii, które zajmują się obsługą likwidacji, zawieszenia czy rejestracji spółek w KRS i VAT.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ KSIĘGOWOŚCI