Pytanie do eksperta: Na czym polega uproszczona księgowość?
Odpowiedź eksperta: Uproszczona księgowość to forma prowadzenia księgowości, która umożliwia przedsiębiorcom rozliczenie się z tytułu należnego podatku dochodowego. Jest to prosty system, który nie wymaga ewidencji wszystkich zdarzeń gospodarczych w przeciwieństwie do pełnej księgowości.
Podmioty gospodarcze, które mają możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości, korzystają z jednej z dostępnych form:
-karty podatkowej,
-ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
-księgi przychodów i rozchodów.
W zależności, która z form obowiązuje przedsiębiorcę taki zakres obowiązków będzie miał on do wykonania. Karta podatkowa, która dostępna jest dla nielicznej grupy podmiotów gospodarczych polega na odprowadzeniu do Urzędu Skarbowego stałej kwoty podatku, która zależna będzie od wielkości miejscowości, w której prowadzona jest działalność oraz od liczy zatrudnionych pracowników. Stawka podatku przedstawiona jest w wersji tabelarycznej i nie ma żadnego związku z osiąganym przez przedsiębiorcę przychodem. Z kolei ryczałt od przychodów ewidencjonowanych charakteryzuje się brakiem możliwości odliczenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Jednostka zobowiązania jest do prowadzenia ewidencji przychodów. Kwota odprowadzanego podatku zależna jest od wielkości generowanych przychodów. Ostatnia z form księgowości uproszczonej, księga przychodów i rozchodów, stanowi dla przedsiębiorców największe wyzwanie. Wymaga prowadzenie odpowiedniej ewidencji i odliczania podatku według odpowiedniej skali lub za pomocą stawki podatku liniowego.
Przedsiębiorcy prowadząc księgowość uproszczoną zmierzają przede wszystkim do dokonania właściwych rozliczeń podatkowych, nie uzyskują poprzez taki system wielu danych finansowych, spełniają głównie obowiązek odprowadzenia do budżetu państwa odpowiedniej kwoty podatku należnego.
Komentowanie zamknięte.