Pytanie do eksperta: Jaką rolę posiada kapitał w prostej spółce akcyjnej?
Odpowiedź eksperta: Jedną z najważniejszych cech spółek prawa handlowego jest wymóg wniesienia przez wspólników kapitału, a więc przeniesienia na zakładaną spółkę składników majątku. W spółkach kapitałowych oraz spółce komandytowo-akcyjnej w zamian za udziały wspólnicy otrzymują udziały. Wkłady wspólników są szczegółowo opisywane w umowie spółki.
Kapitał akcyjny w Prostej Spółce Akcyjnej powinien wynosić co najmniej 1 złoty. Jego wysokość nie jest jednak określona w umowie spółki. Co ważne, nie ma obowiązku wniesienia całości wkładów na pokrycie obejmowanych akcji przed złożeniem wniosku o wpis spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, tak jak ma to miejsce w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Termin wniesienia wkładu może określać umowa spółki, uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy albo zarządu. Wkłady powinny zostać wniesione w całości w ciągu trzech lat od chwili wpisu P.S.A. do rejestru przedsiębiorców. W przypadku wniesienia wkładu przez akcjonariusza w całości zarząd podejmuje niezwłocznie uchwałę stwierdzającą wniesienie w całości wkładu.
Przedmiotem wkładu niepieniężnego na kapitał akcyjny Prostej Spółki Akcyjnej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług, natomiast same akcje są obejmowane w zamian za wkłady pieniężne lub niepieniężne. Wkładem niepieniężnym na pokrycie akcji może być wszelki wkład mający wartość majątkową, w szczególności świadczenie pracy lub usług. Nowym rozwiązaniem przyjętym przez ustawodawcę jest fakt, iż akcje nie mają wartości nominalnej, nie stanowią części kapitału akcyjnego i są niepodzielne.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ KSIĘGOWOŚCI