Pytanie do eksperta: Dlaczego zalecacie Państwo wybranie spółki czystej, a nie z historią?
Odpowiedź eksperta: Pierwsze miesiące prowadzenia działalności bywają trudne. Początki prowadzenia własnej firmy wymagają od przedsiębiorcy ogromnego zaangażowania i poświęcenia. Zanim spółka zacznie generować zyski, będzie musiała ponieść pewne koszty, a właściciel będzie musiał dołożyć wszelkich starań, aby zdobyć klientów oraz utrzymać markę na rynku.
O wiele łatwiej byłoby pominąć pierwsze, najbardziej uciążliwe miesiące prowadzenie firmy. Niestety nim dokonamy zakupu spółki, która już prowadziła działalność musimy zastanowić się nad kilkoma kwestiami.
Po pierwsze nie mamy pewności czy zakupowana spółka jest czysta, czy nie ma żadnych ukrytych zobowiązań, czy nie jest zadłużona. Aby to zweryfikować musimy przeanalizować całą dokumentację, do czego zwykle potrzebny jest prawnik lub doradca. Zbadanie każdej podpisanej dotychczas umowy jest czasochłonne i kosztowne. Warto spróbować pozyskać informacje na temat poprzedniego właściciela i ustalić dlaczego zdecydował się na sprzedaż. Być może nie bez powodu zrezygnował z prowadzania tej spółki. Nim dokonamy zakupu powinniśmy upewnić się czy firma nie jest nierentowna i czy nie przynosi strat. Po drugie wprowadzenie jakichkolwiek zamian wymaga zaktualizowania danych i reorganizacji procesów związanych z funkcjonowaniem danego podmiotu. Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, aby jednak nie decydować się na spółkę, która już działa na rynku jest cena. Im dłuższy staż, im bardziej korzystna historia tym wyższa cena. Przed dokonaniem zakupu zachęcamy do zastanowienia się czy pieniądze wydane na spółkę z historią nie lepiej byłyby spożytkowane, gdyby wydane zostały na rozwój nowej, świeżej firmy.
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ DOTYCZĄCĄ KSIĘGOWOŚCI
Komentowanie zamknięte.